Terapeutyczne funkcje sztuki

sztuka w naszych umysłachTworzenie sztuki – niezależnie czy mówimy o poezji, malowaniu czy rzeźbie jest przyjemne, ale również pozawala wyrazić nas samych, a także wyciszyć się oraz inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Nie da się zatem ukryć – sztuka ma funkcje terapeutyczne.

Można nawet pójść dalej i powiedzieć, że potrzeba tworzenia często wynika z różnego rodzaju problemów, jakich doświadczamy. Najwięksi twórcy w historii świata byli często niezrozumiałymi przez współczesnych indywidualistami. I nawet współcześnie – artyści są osobami dość specyficznymi. Zarówno jeśli mówimy o malarzach czy poetach, ale również np. muzykach.

Dlatego też warto tworzyć. Oczywiście wizyta u psychologa w XXI wieku nie jest już niczym wstydliwym, a przynajmniej nie powinna czymś takim być (zajrzyj chociażby na https://www.superego.com.pl/ i zobacz, jak obecnie to wygląda), ale czasem można sobie pomóc również innymi sposobami. Spisywanie własnych myśli pomaga. A jeśli przy okazji powstanie z tego wiersz lub opowiadanie, tym lepiej. Kto wie, może mamy ukryty talent?

sztuka a umysł

Warto też zachęcać do tworzenia sztuki młodych ludzi. Internet, presja rówieśnicza i wiele innych elementów współczesnego świata sprawiających, że bycie dzieckiem jest trudne, przynoszą efekt w postaci wielu problemów wśród naszych podopiecznych. I znów, psycholog dziecięcy to jak najbardziej pożyteczna pomoc, czytaj dalej, ale warto również samemu próbować zakorzenić w dzieciach pasje. Na pewno warto, by młody człowiek część swojego wolnego czasu poświęcał na pisanie lub malowanie.

Sztuka pomaga nam na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim jednak – obcując z nią i sami ją tworząc – czujemy się lepiej. A tego nie sposób przecenić.