Doskonałe soundtracki filmowe – parę informacji

sing cdNierzadko jest tak, że utwór z obrazów kinematograficznych zmienia się w hit i słucha go wiele pokoleń. Nierzadko także jest tak, że ekranizacja nie staje się tak dobra, jak soundtracki. Materia dźwiękowa wzbudza głębokie emocje w ludziach. Oglądając film nie możemy sobie często wyobrazić, by nie miał on dobrego podkładu.

Nie jest w tym momencie mowa tylko o musicalach. Prawie każda produkcja, wzbogacona o znakomitą ścieżkę dźwiękową, zyskuje dzięki niej na wartości.

Choć miałoby się ochotę spisać wykaz na przykład top 100 soundtracków wszech czasów, ale nie ma takiej możliwości. Oczywiście z tego względu, że to, czy jakaś nuta jest wspaniała, czy dostateczne – nie może być po prostu ustalone. Jest to spowodowane osobistymi odczuciami odbiorców. Z tego względu każdy sam powinien, chodząc do kina, stworzyć prywatny zestaw najlepszych soundtracków z filmów.

Chociaż ocenianie konkretnych piosenek nie ma sensu, właśnie ze względu na różnorodność gustów muzycznych, to da się jak najbardziej wymienić parę elementów, jakie tworzą dobry podkład muzyczny. Jako pierwsze należy wziąć pod uwagę to, że nie powinien być on niepołączony w jakikolwiek sposób z dziejącymi się w danym momencie w filmie scenami. Nikt przy przedstawianiu umierającego kochanka nie doda soundtracku nagranego przez heavy-metalowy team. Podobnie, widząc na ekranie pogoń za mordercą, albo szybki zjazd na nartach w ucieczce przed lawiną, prawdopodobnie nikt ma ochoty słuchać delikatnych dźwięków spod palców pianisty. Stanowczo da się powiedzieć, że właściwy podkład muzyczny powinien być dostosowany do akcji w produkcji. Również to, czy podkład muzyczny jest wersją z wokalem, bądź bez, jest ważne. To także jest zależne jedynie od zamysłu twórcy i od jego poczucia smaku. Jeśli jest profesjonalistą i produkuje dobry obraz, to na pewno podejmie idealną decyzję. Jeśli mu się uda, to jego obraz wiele uzyska przez muzykę, a muzyka zaistnieje przez film.

oskary muzykaJeśli nie ma się energii na oglądanie wszystkich produkcji z potencjalnie wspaniałą muzyką w nadziei, że znajdziemy super hit godny słuchania w dzień i w nocy – można najzwyczajniej w świecie przeczytać, jakie produkcje dostały nagrody za genialną ścieżkę dźwiękową danego roku.