Teleturnieje kulinarne – dlaczego warto dać im szansę?

pichcenieTeleturnieje kulinarne to hit, który nie przestaje być popularny. W wielu państwach istnieje niezliczona liczba teleturniejów, w ramach których kucharz coś gotuje. Przeskakując między kanałami w różnorakich porach dnia, da się najpierw naprawdę zgłodnieć, wpatrując się w parujące potrawy, pięknie przyrządzone i przedstawione, po czym można się czasami czegoś o szykowaniu posiłków nauczyć.

Od jakiegoś czasu już samo kucharzenie na kanałach nie wystarcza. By podwyższyć popularność, do kulinarnych audycji zaprasza się celebrytów. Oni muszą przyrządzić różne dania. Organizuje się konkursy kucharzenia na ekranie, robi się z tego widowisko – teraz już w towarzystwie nie tylko kuchmistrzów, lecz także niejednokrotnie można zobaczyć w konkursach kulinarnych udział biorą przykładowo dzieciaki!

Taka sytuacja wcale nie dziwi. Jeżeli monopol na takie teleturnieje istnieje, telewizja musi dostosować się do publiczności. Bardzo wiele ludzi posiada obok lodówki tv, choć zwykle nie przygotowujemy identycznego dania, które akurat przedstawia kucharz w telewizji. Po prostu ludzie uwielbiają się przyglądać gotującym osobom, podczas gdy my sami stoimy w kuchni.

Adresat programów kulinarnych nie jest więc sprecyzowany, natomiast grupa widzów nie staje się zredukowana do wielbicieli kuchni i zdrowego jedzenia. Przyrządzanie dań to rzecz prawie każdemu z nas dobrze znana, to wątek istniejący od czasów kamienia łupanego. Przeobrażony i uatrakcyjniony na potrzeby współczesnej tv staje się najczęściej powtarzającym się z motywów w telewizji w domach.

knajpkaMimo tego, że ten temat jest tak znany, często stwarza się nowe audycje o zupełnie odmiennym charakterze. Czasem spotykamy się z kucharzem-furiatem, innym razem z odnową źle prosperujących knajp, przez mistrza sztuki kulinarnej. Kolejne mogą być turnieje w gotowaniu, jeszcze następne to zagadnienie posiłków, przyrządzanych podczas dyskusji o polityce, kolejne to przykładowo kucharski talk show.

Najwspanialsze w programach kulinarnych jest to, iż ani zdaje się być niezbędne, by ubóstwiać gotowanie, ani nie trzeba potrafić przyrządzać dania, by programy kulinarne chętnie oglądać. Wystarczającym jest, iż się lubi jedzenie.