Najbardziej interesujące dziecięce kreacje pierwszoplanowe w książkach i filmach

3 atomówkiDzieci w filmach i książkach w charakterze bohaterów głównych na ogół widuje się w takich dziełach, jakie są przeznaczone dla najmłodszych widzów. Nie ma w tym zdaniu nic nadzwyczajnego - twórcy najczęściej chcą, aby odbiorcy z łatwością identyfikowali się wraz z bohaterami, a logicznym jest, iż dorosły jegomość raczej wejdzie emocjonalnie w skórę osobnika z podobnym doświadczeniem życiowym, niż we wrażliwość poznającego dopiero świat dziecka.

Podobnie jest z maluchami - dla nich problemy dojrzałych osób najzwyczajniej w świecie nie są interesujące tak, jak przeżycia ich rówieśników o równie wybujałej imaginacji.

Bezsprzecznie intrygujących bohaterów dzieci da się wymieniać i wymieniać, każdy, posiadający dostęp do książek, mediów czy TV, utworów audiowizualnych, będzie potrafił samodzielnie wybrać swoje ulubione dziecięce postaci. Co kilka lat jednak taka wyliczanka stanie się zupełnie odmienna. Dziadkowie wyliczą bohaterów „Akademii pana Kleksa” bądź „Dzieci z Bullerbyn”, młodsze pokolenie wymieni chłopca z „Niekończącej się historii” albo „Anię z Zielonego Wzgórza”, a maluchy, jakie w tych czasach oglądają bajki, bez wątpienia nazwą dziecięce postaci całkiem inne, przykładowo Łucję z „Opowieści z Narnii”, Elsę oraz Annę z „Krainy Lodu” albo „Atomówki”. Niezależnie od wieku każdy oglądał swe ukochane dziecięce postaci wyłącznie za dzieciaka, a nie przez całe życie.

thingsBezsprzecznie są odstępstwa od reguły, a postaci dziecięce ukazują się się pierwszoplanowo w filmach czy też literaturze, przeznaczonych właściwie tylko dla dorosłych widzów. Tutaj jako przykłady da się przytoczyć chociażby ekipę dzieciaków ze „Stranger Things” bądź chłopca ze „Lśnienia”. Maluchy pojawiają się w charakterze protagonistów, lecz np. w horrorach czy też thrillerach ich misją jest raczej wywołanie trwogi oraz troski dojrzałych widzów, zidentyfikowanie się z przerażonym opiekunem dziecka, zaakcentowanie bezgrzeszności pokrzywdzonego sił pozaziemskich, naskakujących na postać, czy także zabójcy kradnącego je sprzed nosa matki lub ojca. Stąd dziecko występuje tu jako główny bohater.