Motyw drewnianego domku a odczucia odbiorcy

violin g3874c4f14 640Któż widząc malowniczy pejzaż z drewnianym domkiem nie marzył o tym, żeby się tam przeprowadzić. Lub oglądając film, którego bohater żyje w górach nie powiedział: „ja również mógłbym tak”. Motyw drewnianego domu od zarania dziejów ukazywany był w sztuce. Dawniej obrazował przede wszystkim otaczający świat. Dziś prędzej kojarzy się z wytchnieniem, a niekiedy komfortem. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jakże ów (teoretycznie błahy) motyw ingeruje w naszą świadomość.

Nie sposób ukryć, że obraz spośród wszystkich form sztuki przoduje w wykorzystywaniu toposu drewnianych domów do 100 m2. Na licznych ukazaniach wiosek i mieszczaństwa z poprzednich wieków stanowią znaczącą część krajobrazu. I zupełnie nie ma się co dziwić jako, że były wszechobecnym fragmentem rzeczywistości. Obecnie rozkoszne obrazki zawierające ten element w dalszym ciągu są często spotykane, jednakże przyświeca im raczej nietypowy cel. Mają stymulować poczucie miłego spokoju. Istnieje prawdopodobieństwo, że wiele osób po zobaczeniu takowego widoku zapragnęło nabyć całoroczne domy z drewna, w których odetchnęłyby od codziennego pędu.

O wiele silniej może oddziaływać na naszą jaźń dynamiczny obraz, jaki wolno zobaczyć w filmach. Obudowane jakąś akcją i zobrazowane w pełnej krasie domy z bali okrągłych stają się podmiotem pożądania nie jednego obserwatora. Co ciekawe miejsce nie jest ważne. Czy będą to Sudety, bezludna wyspa na Pacyfiku czy wielkie puszcze Ameryki Północnej – firma budująca domy z bali dotrze w dowolnym miejscu.

Kluczowym czynnikiem kina, jaki ingeruje w naszą podświadomość, jest na pewno zobrazowana fabuła. Taki domek z drewna pod klucz w dalszym ciągu w szeregu przypadków jest miejscem rodzinnej szczęśliwości bądź lirycznych uniesień. Zachwyt i poruszenie, jakie wywołują dane produkcje, powodują, że cena budowy domu z drewna nie jest znacząca. Najistotniejsze to spełniać marzenia. Obnaża to całe zamierzenie z pragmatyzmu, ale w końcu nie takie jest zadanie filmów, żeby dostarczać widzowi wiarygodne instrukcje. Ma wpływać na emocje i to robi. Zastanawiające, czy choć jeden producent drewnianych domków letniskowych zdaje sobie sprawę, że ułamek jego dochodów jest tego efektem…

hut g60f767fb3 640Nawet tak banalny motyw jak domek z drzewa potrafi pobudzić poruszenie, podziw lub strach. Przy użyciu rozmaitych metod sztuka aktywizuje świadomość, a ponadto dynamizuje pewne decyzje. A to owocuje w powszednim życiu, nawet gdy nie jesteśmy tego świadomi. Współcześnie, kiedy metody przekazu są naprawdę rozliczne, a dostęp do nich tak łatwy, widać to najdokładniej.