Kuchnie świata jako przekaz kulturalny

pexels neosiam 618491Zgłębianie kultury kulinarnej w rozmaitych zakątkach na Ziemi jest bez dwóch zdań niezwykle interesującym przeżyciem. Smakowanie nieznanych potraw, unikalnej kultury, jak i różnych punktów gastronomicznych, w jakich je się posiłki, z pewnością uzupełnia horyzonty. Umożliwia również nauczyć się przyszykowania ciekawych dań w domu.

Nie jest znaczące, w jakie miejsce ktokolwiek pojedzie, bo w każdym z miejsc na Ziemi można zjeść to, co rozraduje preferencje smakowe. Opłaca się zwyczajnie być otwartym na to, żeby poznawać coś innego. Na przykład, wybierając się na trekking w Kazbeku, a więc po jednym z wyższych wulkanów Kaukazu, z pewnością należy zakosztować chinkali, chaczapuri, tonis puri, lub przepysznych past z warzyw. Podróże do Tajlandii także pozwolą wzbogacać doznania smakowe, tym bardziej o dania, które w naszym kraju prezentują się jako egzotyczne. Obowiązkowo zasmakować trzeba tradycyjnej propozycji smażonego makaronu z dodatkami. Rekomendowana jest także Pad Ga Prao, przysmażona (na początku w całości wygotowana na parze) ryba, zupa galangalowa (na bazie mleczka kokosowego), lub Laab Muu Tod.

Kulinaria z całego świata skrywają wiele rozpoznawalnych i nietuzinkowych kompozycji. Turysta sam zdecyduje, czego posmakować, w zależności od faktu, czy gdzieś już był i danej potrawy zasmakował, czy to jego pierwsza eskapada. Wczasy na Kubie są idealną okazją do tego, żeby jeść bistec de cerdo, bułkę z rozdrobnioną wieprzowiną, lub langustę zrobioną na podstawie lokalnych receptur. Wycieczki na Kubę powtórnie zachęcają natomiast do zasmakowania tych dań, jakich nie dane było posmakować poprzednio. Nie wspominając już o kubańskich smakołykach „ulicznych”.

pexels joan monterde 19075789Wyjazd na majówkę, lub też na dłuższy wyjazd w wybrany dowolnie zakątek globu jest idealną szansą do zapoznania się z kulturą kuchni odwiedzanego regionu. Doświadczenia związane z poznaniem kolejnych smaków i równocześnie ciekawych społeczności i tradycji to coś, czego warto się podjąć. Inspirujące wyprawy znajdziesz na https://solisci.pl/wyprawy/ nie ma co odkładać marzeń na później, trzeba jechać i posmakować świata!