Zmiany fryzur odbiciem zmian kulturowych

woman 659352 640Czy pamiętasz lata, kiedy jedynym zestawem fryzur pozostawało "krótko czy dłużej"? Od tychże czasów kultura czesania przebyła fascynującą ewolucję, od czasu szalonych lat 80. po minimalistyczne style obecnych czasów. Poznajmy interesującą transformację kulturową fryzur i to, w jaki sposób odbijają one ducha epoki.

Lata 50. i 60. - szyk oraz duże fale

Stylowe panie z lat 50. i 60. wybierały klasę. Duże loki oraz schludne podpięcia były na topie. To były czasy glamour, animujące teraźniejsze upięcia retro.

Żywiołowe Lata 80. - wysokie fryzury i wyraziste barwy

Lata 80. to okres, kiedy panowało przekonanie, że im wyższa fryzura, tym lepiej. Włosy były podwyższone na niesamowite wysokości, natomiast różne zabiegi nadawania im obszerności były powszednie. Nietypowe barwy dokładały fantazji oraz odwagi.

Prostota lat 90.

Lata 90. pociągnęły antagonizm w stosunku do ekstrawagancji przeszłej dekady. Grunge rządził, natomiast fryzury stawały się przeważnie proste. Włosy luzem, niby dyletancko układały się harmonijnie z nastrojem muzyki alternatywnej.

Kolejne millenium - eklektyczne inspiracje

Wspólnie z nastąpieniem nowego millenium poczęły pojawiać się eklektyczne pomysły. Z jednej strony królowały długie i rozpuszczone loki, z innej - przycięte fryzury. To czas, kiedy różnorodność oraz autonomiczność były pierwszoplanowe.

Czasy współczesne - odrodzenie retro i eksperymenty

hairstyle 426711 640Aktualnie obserwujemy efektowny powrót do trendów retro. Stylizacje inspirowane latami 70. i 80. stają się powtórnie na topie. Równolegle eksperymenty z barwami, cięciami oraz zaczesywaniem są powszechne, świadcząc o wolności i opisania siebie.

Fryzury stały się nie tylko elementem stylizacji, ale również sposobem wyrazu tożsamości kulturowej. Od szykowności do ekstrawagancji, od prostoty do mozaik. Transformacja fryzur jest jak rozpostarta księga, z której jesteśmy w stanie wyczytać prądy, społeczne przemiany oraz ducha epok.