Ery w sztuce oraz oświacie - barok oraz renesans

sztuka nowoczesnaSztuka obecna jest kierunkiem, który pobiera inspiracje z wieków ubiegłych. Wielu artystów własne twórczości bazuje na renomowanych twórcach takich jak na przykład Picasso.

Dyspozycje jakie daje obecna technologia oraz rozwój technologii komputerowej pozwalają utworzyć dzieła na miarę doskonałych artystów. Wypada jednakże pamiętać, że sztuka i detale przejawu ludzkiego wyczucia atrakcyjna to nie tylko współczesność - to w zasadzie historia oraz poprzednie ery.

Sztuka XVII wieku

barok sztukaSztuka barokowa przysługuje na wiek XVIII. We Włoszech pojawiły się jej pierwsze oznaki. Rzym stał się miejscem, w jakim miejscu zaczęli przybywać sławni malarze oraz rzeźbiarze. Barok to czas w którym sztuka była silnie związana z Kościołem. Ujawniała ona założenia ruchu rzymskokatolickiego, a także walkę z protestantyzmem. Sztuka barokowa znamionuje się dramatem połączonym w jeden skład wraz z malarstwem, rzeźbą, architekturą, a też muzyką.
Taki wynik wolno na przykład ujrzeć w kościele św. Piotra w Rzymie. W sztuce wykorzystywało się detale kolumn, frontonów, czy łuków. Ich delikatne deformacje wywoływały obraz dynamizmu, ruchu oraz nieszczęścia. Jednym z najbardziej kultowych ludzi sztuki kwiecistej był Michelangelo Merisi da Caravaggio. Był to malarz, jaki własną twórczością zajmował się do 1606 roku. Pomimo trudnego życia które miał, kreował on niesamowite dzieła, pełne dramatyzmu i uczuć. Do jego przykładowych obrazów przynależą: „Powołanie św. Mateusza” oraz „Nawrócenie św. Pawła”. Malarz ten użytkował w własnych dziełach postury szablonowych ludzi, opisując ich autentyczność.

Renesans

renesansSztuka renesansu narodziła się we Włoszech. Cechowały ją elementy antyczne, klonowane starożytne wzorce, jakie były inspiracją dla twórców. Nawet jego rola stała się znacząca oraz korzystna. Twórca stał się jednostką, jaka miała gigantyczne pole do popisu, by zmienić oblicze kultury, dlatego ceniono go za to. Początek sztuki renesansu przysługuje na wiek XV. Przejawem jego przyciągająca była harmonia oraz prostota. Bardzo błyskawicznie się ona rozwinęła, ponieważ ludzie bogaci z zapałem kupowali jej dzieła pozwalając na wzrost popularności tej dziedziny kultury. Najpopularniejszą postacią rozwoju malarstwa był Leonardo da Vinci, pierwszorzędny twórca oraz bystry filozof. To on wpisał do obrazu postaci układ symetryczny w postaci trójkąta równobocznego. Jego dzieła są legendarne na całym świecie.

Najogromniejszy wpływ na sztukę renesansową mieli prócz Leonarda da Vinci również Michał Anioł oraz Rafael. Dwaj ostatni to byli najsłynniejsi architekci okresu odrodzenia. Muzyka także była rozwinięta w ówczesnym czasie. Zasłynęli w niej Jannequin i Marenzio.