Twórczość Bizancjum oraz kultura antycznego Rzymu i Grecji

bizancjum sztukaSztuka bizantyjska jest złączeniem sztuki greckiej oraz rzymskiej, wywodzi się z antycznej sztuki starochrześcijańskiej. Własnością charakterystyczną jest fortuna ozdób. Rozwój tej sztuki ma prężne więzi z polityką cesarstwa bizantyjskiego. Polepszane jest przez chrystianizm. Zaspokaja potrzeby władz świeckich i prezentuje kult dworski.

Newralgicznym miejscem rozkwitu tej sztuki był Konstantynopol, a własnym obrębie objęła pełną Grecję. Sztuka bizantyjska najwięcej własnych specyficznych elementów posiada w malarstwie, rzemiośle i architekturze. Jednym z interesujących przykładów tej sztuki będzie Kościół Hagia Sophia, w Konstantynopolu, który prezentuje legendarne szczegóły takie jak: kręgi, kwadraty, krzyże greckie, czy ośmioboki.

Sztuka starożytnej Grecji

grecja sztukaSztuka dawnej Grecji przysługuje na wiek X i XI przed dzisiejszą erą. Stanowi przejściowy szczegół do sztuki archaicznej. To, co było popularne w ówczesnym okresie to rzeźby. Największe dzieła powstały za czasów Peryklesa. Odznaczały się łatwością. Do kultowych dzieł można zaliczyć posągi Kuros z Wyspy Melos, Amazonki, Dyskobola, lub Grupy Laokona. Rzeźbiarze ujawniali naturalność i prawdziwość osób pozujących nie jedynie w ruchu, lecz oraz w spoczynku. Potrzebowali przedstawić rzeczywiste odniesienie do człowieka. Modnymi rzeźbiarzami byli zwłaszcza grecy. Takie popularności jak Fidiasz, Lizyp, Praksyteles odnieśli w ówczesnych latach pokaźne osiągnięcia rzeźbiarskie. Również malarstwo zasłynęło swoimi dziełami. Bardzo w wielu przypadkach malowano wzory na wazach wypalanych w piecu. Naczynia te służyły nie tylko do powszedniego użytku, jakkolwiek i również na uroczystości. Reprezentatywne wazy to te, które są wykonane na czerwonym tle z czarna dekoracją i detale brązowe lub purpurowe. Znacznie w następnej kolejności technika ta zmieniła się i kompozycje malowano odwrotnie.

Sztuka dawnego Rzymu

sztuka rzymKunszt antycznego Rzymu przypada na czas V oraz VI wieku przed aktualną erą. Obejmował całą Italię. Rzymianie zostali nazwani espritami architektury. Używali do własnych obiektów łuki. Kultowe budowle jak Panteon, Koloseum, Bazylika są popularne do dzisiaj ze swojej świetności i licznych szczegółów architektonicznych. Rzeźby powstawały na bazie helleńskich projektów. Naśladowali ich w dyscyplinie kultury, zabytków, malarstwa. Rzeźba spełniała dla nich istotną rolę. Wywoływała uczczenie danej osoby, która zasłużyła się czymś pierwszorzędnym dla kraju. Przykładami takich posagów są cesarz Oktawian August lub Marek Aureliusz. Inną odmianą są także płaskorzeźby. Odtwarzają one w szczegółach istotne wydarzenia historyczne. Jednym z takich płaskorzeźb jest ołtarz na Polu Marsowym. Jeśli chodzi o malarstwo to było ono ozdobą domów, obiektów, warsztatów pracy. Stosowano w nich style pompejańskie, czyli przeróżnego rodzaju pejzaże, szablony architektoniczne, sceny na tle krajobrazu. Obrazy były kolorowe, a dominowały tam odcienie białe, żółte, czerwone i zielone.