Śluby i zwierzęta - czy można zabrać psa do kościoła?

zwierzę wesele 11Narzeczeni mierzą się z wieloma delikatnymi tematami już na etapie szykowania listy zaproszonych. Najczęstszy jest taki, czy na wesele zapraszać też dzieci, czy może lepiej urządzić przyjęcie jedynie dla starszych. Tymczasem niektóre pary mają jeszcze inny problem - czy zaproszeni mogliby przyprowadzić swoje psy? I czy duchowni w różnych obrządkach zgadzają się na ich obecność?

Jakkolwiek pytanie brzmi śmiesznie, to może być dręczącym problemem. Szczególnie kiedy narzeczeństwo udziela się np. w schronisku dla zwierząt albo ich życie zawodowe jest związane z branżą zoologiczną. Wesele ze zwierzakami nie wydaje się za dobrym planem: to olbrzymi stres dla czworonogów, oprócz tego między gośćmi mogą być uczuleni na sierść. Nie każda restauracja - nawet przyjazna dla zwierzaków - ma odpowiednie warunki do podjęcia pokaźnej liczby psów albo kotów.

Aczkolwiek są momenty, kiedy obecność zwierząt podczas wesela staje się obowiązkowa, np. wśród zaproszonych jest osoba potrzebująca towarzystwa psa przewodnika. Czasem także narzeczonym zależy, by w tak ważnym obrzędzie był przy nich ich zwierzak. Gdy będzie to jeden pies czy kot, uda się wszystko bez ryzyka zorganizować. Dobrze natomiast zatroszczyć się o to wcześniej.

Przede wszystkim, należy dowiedzieć się, czy restauracja bądź sala weselna nie mają problemu z obecnością zwierząt. Dobrze zapytać o ten temat także w kościele albo urzędzie (tu podpowiedź: pies przewodnik może zgodnie z przepisami wejść do każdego budynku, niemniej wygodniej powiedzieć wcześniej o jego obecności). Sala weselna winna zatroszczyć się o wodę dla zwierzaka i o jedzenie dla niego - najlepiej przynieście do kuchni codzienną karmę.

Zwierzęta są wrażliwe na hałasy, a wesele to hałaśliwe zabawy. Właściwym pomysłem będzie urządzenie jakiegokolwiek spokojnego miejsca, gdzie zwierzak będzie mógł wypocząć z dala od rozgardiaszu i mnóstwa ludzi. Restauracja mogłaby w tym celu udostępnić np. salę dla rodziców z dziećmi. Sale weselne z kolei często oferują noclegi, wobec tego zwierzę będzie miało możliwość odpocząć w sypialni.

zwierzę wesele 17Dobrze dowiedzieć się o zwierzę już na etapie wyszukiwania właściwego miejsca na wesele. Przykładowo - gdy lokacją waszego wesela będzie Bolesławiec, to nie czekajcie do ostatniej okazji z poinformowaniem restauracji o towarzyszeniu zwierzaka przewodnika. Być może ta właśnie sala weselna nie ma opcji zapewnienia odpowiednich warunków, a wówczas macie jeszcze czas, by znaleźć inną i poszerzyć poszukiwania na Bolesławiec i okolice, ale nie jedynie samo miasto. Możliwe, że znajdziecie w ten sposób ciekawsze miejsce, a zlokalizowana za miastem sala weselna zaoferuje wam także tanie noclegi dla zaproszonych.

Krótko mówiąc - wesele nie jest adekwatnym miejscem dla pupili. Jeśli jednak ich obecność jest niezbędna (na przykład pies asystujący), trzeba zadbać o doskonałe warunki, a sala weselna ma w obowiązku nam w tym pomóc, dostarczając pupilowi picie i przygotowując cichy kącik, by psiak miał możliwość się zrelaksować.