Muzyka a uśmierzanie bólu – co dobrze wiedzieć na ów temat?

muzyka medycynaCzy słuchanie muzyki oddziałuje na leczenie bólu przewlekłego? W jaki sposób rzutuje na leczenie migreny? Jak reagują chorzy po operacjach na wybraną, ulubioną muzykę w placówkach tj. klinika leczenia bólu? Czy słuchanie muzyki może w niewielkim stopniu złagodzić ból nowotworowy?

Eksperyment na osobach po zabiegach

Przeprowadzone badania potwierdziły, że pacjenci, którzy mogli słyszeć ulubione melodie czuli się o wiele lepiej bez względu na wiek, płeć i rodzaj operacji. U każdego badanego odnotowano obniżenie lęku oraz bólu. Nieco mniejsze, jednak też ewidentne oddziaływanie miały dźwięki muzyki na poziom odczuwanego zmęczenia, czy też unormowanie ciśnienia tętniczego. Przypuszcza się, że efekt był trochę lepszy, jeśli badani słuchali utworów, które samodzielnie wybrali. Własne upodobania są oczywiście kluczowe, jednak potęga działania muzyki przede wszystkim zależy od takich właściwości jak rytm, melodyjność oraz wykorzystanie w danym utworze określonych instrumentów przykładowo skrzypiec. Gdy muzyka jest subtelna czy też posiada jednoraki rytm, wtedy przynosi odprężenie, łagodzi nerwy i obniża odczuwanie bólu. Innymi słowy powoduje najbardziej pożądane skutki zdrowotne oraz ma wpływ na leczenie bólu przewlekłego.

 

Rozkojarzenie przez muzykę

muzyka odpoczynekNiektórzy naukowcy twierdzą, że dźwięk muzyki może wpływać na pacjentów podobnie efekt placebo. Jest to jednakże ciągle działanie korzystne. Pacjenci mogą być naturalnie roztargnieni przez otaczające dźwięki i melodie i wtedy nie myślą o swoim bólu i stresie. Nie wyjaśnia to jednak w pełni leczniczych właściwości muzyki dlatego, że nawet grana w trakcie zabiegu operacyjnego, gdy pacjenci znajdowali się w narkozie, pokazywała dobry wpływ na operowanego. Po przebudzeniu byli oni bardziej spokojni, a dodatkowo potrzebowali mniejszą ilość środków uśmierzających mocny ból. Jednak muzyka nie skróciła ich pobytu w klinice.

Wnioski z badań pokazały, że słuchanie melodii może nie tylko poprawić jakość życia pacjentów, lecz też zminimalizować konieczność zażywania środków przeciwbólowych.